Masz wyłączony JavaScript.

Czerwona Barchetta z centralnej Polski

Czerwona Barchetta z centralnej Polski

Postprzez maciek30_pl » 16-cze-2019 22:05

Witam, jakiś czas temu postanowiłem poszukać fajnego kabrioletu. Pomysły były różne ale jako były posiadacz Punta HGT, przede wszystkim szukałem Barchetty. Po niedługich poszukiwaniach udało mi się zakupić ciekawy egzemplarz Łódeczki :)

PSX_20190616_222529.jpg

PSX_20190616_222425.jpg

Samochód w 2000 roku zawędrował nad Wisłę z Włoch jak na prawdziwą Włoszkę przystało :) Oficjalnie jestem 6 właścicielem w Polsce ale niestety karta pojazdu była prowadzona dość niedbale i nie ma tam za dużo dat :(

Poprzedni właściciel samochód miał około roku i dbał o niego jak mógł. Wymienił podłogę i zabezpieczył przed rdza. Dodatkowo zrobił blacharkę dzięki czemu lakier lśni jak powinien :) Było jej do tego stopnia dobrze, że po podpisaniu umowy i zapłaceniu, samochód przestał odpalać. Okazało się że jest jakiś alarm z odcięciem zapłonu, który w właśnie się zepsuł... Dopiero po 2h walki udało się odpalić i pojechać do domu :)

Niestety samochód ma wiele rzeczy do ogarnięcia. Jest to jednak mój projekt, który kupiłem na długie zimowe wieczory.

Pierwszy duży problem to dach. Jest, ale jak widać można uznać że go nie mam.

PSX_20190616_224334.jpg

Tutaj plan jest prosty, na przyszły sezon trzeba uszyć ładny dach.

Z rzeczy których już wiem że mi brakuje:
- klamka maski, mam trytytkę na lince :D
- klamka wewnętrzna pasażera
- uszczelka szyby pasażera jest uszkodzona
- brak zaślepek mechanizmu dachu, koło pasów
- gałka zmiany biegów bo jest jakieś metalowe badziewie
- nóżki bagażnika na tylną klapę

Do zrobienia jest:
- rozwalona manszeta przegubu zewnętrznego po stronie kierowcy
- cieknie skrzynia, prawdopodobnie uszczelka między silnikiem a skrzynią
- wydech do zrobienia właściwie cały, chociaż brzmi tak rasowo że aż się nie chce wymieniać :D
- rozrząd + na 90% wariator
- filtry, oleje, płyn chłodzący
- samochodu nie da się zamknąć na klucz :D
- wywalić centralny z alarmem i odcięciem zapłonu bo nie działa...
- wymiana opon bo są z okolic 2000/2002 roku :o
- lampy są po polerce, jedna jest połamana ale szczelna
- klimatyzacja nie jest podłączona
- trzeba rozebrać wnętrze, posprawdzać wszystkie przewody, przewodziki, podłączyć radio i sprawdzić czy antena działa
- trzeba zrobić porządek w przewodach pod maską

Bareczka przyjechała z Włoch po dzwonie w związku z czym przód ma złożony nie za idealnie. Trzeba to będzie rozebrać i sprawdzić o co chodzi bo podłużnice są proste z oryginalnym lakierem.

Ten temat będę traktował jako dziennik odbudowy więc zapraszam do ogladania postępów i komentowania. To ma być mój klasyk do stania w garażu, pokazywania na zlotach i spotach a kiedyś może do przekazania dzieciom :P
maciek30_pl

Re: Czerwona Barchetta z centralnej Polski

Postprzez maciek30_pl » 27-cze-2019 09:00

Udało się pierwsze sprawy rozwiązać:
- kierownica stała pod kątem 30-40st - NAPRAWIONE
- wymieniona poduszka silnika/skrzyni - ta tylna
- wymienione świece
- zamontowana klamka maski

Działamy:
garaz.jpg

Wymiana poduszki:
poduszka-stara.jpg

poduszka-stara2.jpg

poduszka-nowa.jpg

Klamka maski a właściwie jej brak:
klamka_maski.jpg

Świece, jak widać, 2 świece prawdopodobnie stały w wodzie :szok
swiece1.jpg

W międzyczasie kompletuję brakujące rzeczy, okazało się że nie ma ich tak dużo:
- klamka maski - KUPIONE
- klamka pasażera - KUPIONE
- gałka zmiany biegów (oryginalna)
- klamka dachu
- zaślepki dachu na słupkach
- opony, bo moje są z uwaga uwaga 2000/2002 :szok

Zlokalizowałem też pewne problemy:
- po wymianie poduszki silnikiem dalej szarpie przy gwałtownym przyspieszaniu, prawdopodobnie wina poduszki po stronie pasażera
- poci się skrzynia biegów, będzie widać na zdjęciu gdzie
- leci smar z łożyska zewnętrznego po stronie kierowcy
- nieszczelny układ wydechowy
- Łódeczka się nie chce nagrzewać powyżej 70 stopni

Po umyciu skrzyni udało się ustalić, że cieknie z połączenia między skrzynią płytą (jeśli dobrze zrozumiałem eper). Ktoś ma pomysł jak to sensownie naprawić i czy trzeba zrzucać skrzynię?
wyciek1.jpg
maciek30_pl

Postprzez maciek30_pl » 30-cze-2019 22:36

W ten weekend niewiele udało się podziałać :(

Jak wspominałem brakowało klamki po stronie pasażera ale stwierdziłem że samo zamontowanie kłami to za mało. Nie działało zamykanie samochodu w żaden sposób, ani z kluczyka ani przyciskiem w klamce.

Po zdemontowaniu zamka okazało się że jest cały ulepiony brudem a dodatkowo pomalowany na czerwono jak samochód. Oskrobałem co się dało, resztę potraktowałem zmywaczem do hamulców. Później naśladowałem wszystko preparatem do smarowania łańcuchów (podobno zapobiega przylepianiu się brudu.

Efekt jest taki, że mechanizm działa lekko jak w nowym samochodzie.

Zabieg oczywiście powtórzyłem na drzwiach kierowcy. A najlepsze jest to, że okazało się że działa centralny zamek :)
Wystarczy dokupić sterownik z pilotem a pozbyć się tego badziewia, które jest połączone z Chińskim alarmem :)
maciek30_pl

Postprzez maciek30_pl » 11-lip-2019 21:46

Kolejnym problemem, z którym przyszło mi się mierzyć jest zapach benzyny w samochodzie i okolicach baku. Dodatkowo poprzedni właściciel mówił, że po zatankowaniu do pełna i szybkiej jeździe potrafi się zbierać paliwo w okolicach pompy paliwa.

Po otwarciu wieka, pod którym jest zbiornik paliwa zobaczyłem dziwna rzecz. Całość była uklejona sylikonem. Podobno miało być do naprawy tylko to metalowe trzymanie modułu z pompą. Jak się okazało, prawdziwym winowajcą okazała się podwinięta uszczelka.

PSX_20190711_223048.jpg

Żeby mieć jasność co się stało. Ktoś montując podwinął uszczelkę, która przepuszczała opary i przy pełnym zatankowaniu paliwo. Przygniótł to z całej siły metalowym oczkiem, które wygiął. Dalej ciekło więc usmarował sylikonem, który został rozpuszczony przez paliwo, które tamtędy ciekło...

PSX_20190711_223029.jpg

PSX_20190711_223018.jpg

Wyczyściłem więc pompę i założyłem nową uszczelkę. Miejsce gdzie powinna przylegać uszczelka było skorodowane więc je wyczyściłem papierem ściernym. Metalowe oczko zostało wyprostowane i można było złożyć całość.

Od razu pojechałem na stację i zatankowałem do pełna. Później na dziury i ostre zakręty. Widać, operacja się udała, nic nie cieknie a zapach paliwa ustal :)
maciek30_pl

Postprzez Tomasz Piątek » 12-lip-2019 19:48

Brawo TY :) super relacja :brawo

pozdr.,
t.
Tomasz Piątek

Postprzez DrunkenThief » 15-lip-2019 04:57

Widzę, że masz równie dużo roboty co ja ze swoją barką ale z oponami to mnie nie przebijesz. Jak ją kupiłem, to opony były starsze niż auto! Barka rok produkcji:1999 opony: 1996. Masakra, jak można było na czymś takim jeździć. Do tego auto z przodu zamiast dystansów miało jakieś talerzyki z dziurami na śruby (brak pierścienia na osadzenie felgi), więc kierownica szarpała się jak dziki mustang złapany na prerii xD Chyba powoli dociera do mnie, że też muszę założyć profil swojej barki, bo lada chwila pogubię się co zostało wymienione a co nie :D
DrunkenThief

Postprzez maciek30_pl » 15-lip-2019 10:12

Tomasz Piątek napisał(a):Brawo TY :) super relacja :brawo

pozdr.,
t.

To dopiero wstęp, mam sporo pracy a bardzo mało czasu więc wszystko się rozwleka. Ustawiłem sobie deadline na 1,5 roku, żeby doprowadzić samochód do stanu, w którym dałoby się go zarejestrować na żółte blachy i uznać za klasyka :D

DrunkenThief napisał(a):Widzę, że masz równie dużo roboty co ja ze swoją barką ale z oponami to mnie nie przebijesz. Jak ją kupiłem, to opony były starsze niż auto! Barka rok produkcji:1999 opony: 1996. Masakra, jak można było na czymś takim jeździć. Do tego auto z przodu zamiast dystansów miało jakieś talerzyki z dziurami na śruby (brak pierścienia na osadzenie felgi), więc kierownica szarpała się jak dziki mustang złapany na prerii xD Chyba powoli dociera do mnie, że też muszę założyć profil swojej barki, bo lada chwila pogubię się co zostało wymienione a co nie :D

Polecam, mało nas tu jest ale widzę, że powoli zainteresowanie rośnie Fiacikami :)

Co do opon, poprzedni właściciel na nich jeździł codziennie około 60km, przez 2-3 miesiące. Nawet nie mam pytań...
maciek30_pl

Postprzez DrunkenThief » 16-lip-2019 19:18

Myślę, że rośnie ogólnie zainteresowanie kabrioletami za sprawą lepszego stanu kieszeni rodaków jak i bardziej słonecznej pory letniej w ostatnich latach.
DrunkenThief

Postprzez maciek30_pl » 02-sie-2019 08:41

A to racja, od kiedy mam Barke, mam wrażenie, że codziennie chociaż ze 2/3 cabrio spotkam :D

Co do czerwonej Barchetty:
Tydzień temu chciałem pojechać na wycieczkę, jednak samochód po przekręceniu kluczyka zamiast odpalać, gubił prąd. Udało się natomiast odpalić na kablach.
Wyjąłem więc akumulator i pojechałem kupić nowy. Pan sprawdził i okazało się, że faktycznie jest przebicie na celach.
Pan od akumulatorów zasugerował jednak, żeby sprawdzić ładowanie i miał niestety rację. Ładowanie na poziomie 13,5V.

Dochodzi w związku z tym do rzeczy do zrobienia alternator.

W związku z tym, że nie ma już małych rzeczy do zrobienia, a póki jest lato nie chcę jej rozbierać, chwilowo Bareczka musi jeździć tak jak jest.

Wstępnie od początku października, rozbieram całą mechanikę pod maską i naprawiam/wymieniam wszystko co jest potrzebne. Na początek przyszłego roku umawiam się na rozrząd + pompa wody + wariator.
maciek30_pl

Powrót do Profile naszych maszyn